Herenakkoord van tafel? "Er staan nu sancties op overtredingen"

Feyenoord, Ajax, PSV, AZ en FC Utrecht hebben nieuwe afspraken gemaakt over het aantrekken van spelers uit elkaars jeugdopleidingen. Volgens Jan de Jong, algemeen directeur van de Eredivisie CV, gaat het niet langer om een vrijblijvend herenakkoord, maar om een bindende regeling waar ook sancties aan verbonden zijn.
"Feyenoord, Ajax, PSV, AZ en FC Utrecht hebben nu geen herenakkoord, maar een bindende regeling. Het was een herenakkoord, maar dat is nu een bindende regeling waar zij zich echt aan moeten houden. Dat is iets wezenlijks anders", vertelt De Jong bij ESPN.
Een belangrijk onderdeel van de afspraken is dat de clubs jaarlijks maar beperkt spelers bij elkaar mogen ophalen. "Die clubs hebben met elkaar afgesproken dat zij maar één speler per jaar bij een andere club mogen weghalen. Als zij zich daar niet aan houden, staan daar sancties op."
Hans Kraay jr. twijfelt echter of de nieuwe constructie in de praktijk gaat werken. "Dat herenakkoord, dat nu een andere naam heeft gekregen, lap ik aan mijn laars. Als Feyenoord wat spelers van Ajax wil, dan kunnen zij die net zo ontevreden maken dat die jongetjes van veertien vanzelf tegen hun ouders gaan zeggen dat ze het niet langer bij Ajax naar hun zin hebben en naar Feyenoord willen. Vervolgens gaan ze gewoon naar Feyenoord."
Volgens de analist moet vooral de financiële compensatie voor opleidende clubs omhoog. "Dat herenakkoord, of hoe het dan ook heet, gaat niet werken. Er zullen grotere transfersommen moeten worden betaald als je spelers hebt opgeleid die worden weggehaald. Want als een speler teleurgesteld is, kan hij zo van club wisselen."
De Jong bestrijdt dat de afspraken zo eenvoudig omzeild kunnen worden. "Allereerst is het geen herenakkoord, maar een bindende regeling. Dat is echt iets anders. Daarmee is het bindend en heb je je eraan te houden. Dat betekent ook dat de clubs onderling met elkaar hebben afgesproken dat ze niet achterlangs spelers gaan halen."
Wie de afspraken overtreedt, kan daar volgens De Jong daadwerkelijk gevolgen van ondervinden. "Als je dat wel doet, mag je bijvoorbeeld het jaar daarna helemaal geen speler halen. Er zit dus echt verdieping in de afspraak. Het is bijna een vuistdik contract geworden en echt niet meer vrijblijvend."
In een volgende fase moeten ook andere clubs meer bescherming krijgen. "De volgende stap die we gaan maken, is dat er voor clubs als NEC ook een mate van bescherming komt. Dat is fase twee. Maar dat lukt alleen als je eerst een afspraak hebt met die vijf grote clubs, die allemaal vier miljoen euro of meer investeren in een jeugdopleiding."
Ook andere clubs kunnen uiteindelijk onder de regeling vallen. "Als NEC besluit om ook vier miljoen euro in de jeugdopleiding te stoppen, dan krijgen zij ook die beschermde status", aldus De Jong.
De voormalig algemeen directeur van Feyenoord wil bovendien dat jeugdopleidingen in Nederland een belangrijker speerpunt worden. "We moeten veel meer investeren in onze jeugdopleidingen, want daar kunnen we stappen maken. Eén van de unieke dingen die we hebben, zijn de jeugdopleidingen en daar moeten we meer uithalen."
Ook het niveau van de jeugdcompetities moet volgens hem omhoog. "Dat moet een beschermde status krijgen en daaraan werken we nu. Ook moet er veel meer geld in en moet de kwaliteit van de competities van de Onder-15, Onder-17, Onder-19 en Onder-21 omhoog, zodat je meer weerstand krijgt. Daar hoort bij dat clubs als NEC niet worden leeggevist en ook reëel hun goede spelers naar het eerste elftal kunnen brengen."
Zet in op FC Utrecht tegen Excelsior!
FC Utrecht speelt zondagmiddag de uitwedstrijd tegen Excelsior. Zet € 10 in op de wedstrijd en krijg € 50 aan Free Bets bij BetMGM! (Bonus 24+)

Absurde wending voor Kuijt: vertrokken trainer keert plots terug

Correia ziet gevaar voor FC Utrecht: "Op de ranglijst staan ze hoog"

KNVB treft maatregelen en scherpt vuurwerk protocol streng aan

Oud-FC Utrecht-speler plots voor de groep na vertrek trainer

Padt duidelijk over rol bij FC Utrecht: "Een hele goede keeper"

Correia krijgt advies: "Je haalt je belangrijkste spelers weg"

FC Utrecht-trainer werkt óók voor Defensie: "Makkelijk is het niet"

"FC Utrecht-Go Ahead Eagles toont aan hoe ziek de voetbalwereld is"

Sergio Padt verklapt: "Ik wilde 12 jaar geleden al naar FC Utrecht"

FC Utrecht presenteert derde tenue voor huidige voetbalseizoen

BREAKING | FC Utrecht versterkt zich met oud-doelman FC Groningen

FC Utrecht wil AZ achterna: "Maar ze hebben helemaal geen geld"

Van Seumeren niet betrokken bij transfers? "Past niet bij wat hij wil"

Hilterman verrast en tekent contract bij grote Nederlandse club

"Kinderen Frans van Seumeren maken zich zorgen over de erfenis"

Artem Stepanov plots topscorer: "Ik wil veel meer goals maken"

Van Duijn eerlijk: "Anders is het moeilijk om druk te zetten"

'Fans FC Utrecht mogen naar Excelsior-uit, maar onder voorwaarden'

'Mark Diemers kan zich opmaken voor terugkeer in de Eredivisie'

'Youri Mulder eist spelregelwijziging': "Het is belachelijk!"

Correia tempert verwachtingen: "Dit kunnen we geen 90 minuten"

Komen er netten na wangedrag bij FC Utrecht? "Het werkt feilloos"

Sjoerd Mossou haalt uit naar KNVB-protocol: "Vandalisme loont"

Correia ziet het gewenste FC Utrecht: "Nu 90 minuten volhouden"

Blake lovend na de comeback van FC Utrecht: "Deze is voor hem"

'Lars Veldwijk weet van geen ophouden en tekent contract in Azië'

Dick Advocaat (78) komt met opheldering over zijn eigen toekomst

Didden weet: "De supporters van FC Utrecht zijn heel emotioneel"

Anthony Correia merkt op: "Zag een andere vibe in de kleedkamer"

FC Utrecht 'profiteert' van staking: "Voelt alsof het onrecht wint"

Jans had ruzie met collega: "Kan nooit lang kwaad op je blijven"

Ron Jans duidelijk over rel: "De nuance is gewoon ver weg..."

SAMENVATTING | FC Utrecht - Go Ahead Eagles halen 90 minuten niet

"Correia moet 4-4-2 spelen, zo kan het niet door blijven gaan"

Van der Gijp kritisch: "Je maakt je slechtste speler aanvoerder"

Zorgen om Cathline na interview: "Zo’n belangrijke speler voor ons"











